Ocenimy.com - ocena stron i blogów

Regulamin

Przeczytaj regulamin

Zapoznaj się z zasadami przyjmowania zupełnie nowych stron do oceny i poznaj kryteria oceniania.
Zgłoś stronę

Zgłoś stronę

Zapisz się do darmowej oceny, podając adres swojej strony oraz informacje na jej temat.
Zgłoś stronę

Czekaj na ocenę

Poczekaj, aż twój serwis zostanie oceniony - dostaniesz maila od razu, gdy tak się stanie!

Zdrowomi.pl – portalowo poprawnie

Portal o zdrowiu
Data dodania Oceniono Tagi Tagi: , , , , , Kategoria Kategoria: Zdrowie i sport

Chyba każdy internauta – bazując na podstawie popularnych witryn typu Onet czy Interia potrafi powiedzieć, czym się powinien cechować porządny portal internetowy. Przede wszystkim przy jego tworzeniu należy zwrócić uwagę na czytelność i schludność – nie ma nic gorszego, niż chaotyczny portal internetowy. Trzeba też zadbać o zapełnienie go ciekawymi treściami, zwłaszcza, jeśli jest to portal tematyczny. Takim właśnie portalem jest Zdrowomi.pl – czy spełnił on naprawdę podstawowe założenia związane z tworzeniem portali? A wreszcie czy został porządnie zoptymalizowany, nie tylko pod kątem użytkownika?

Z punktu widzenia usera

Portal od razu po wejściu wydał mi się bardzo przyjazny i zachęcający do przeglądania. Nieco odrzucił mnie pusty fioletowy pasek – co prawda pojawiają się na nim poszczególne poddziały, gdy najedzie się na nie, jednak domyślnie jest on pusty. Wywiera to złe wrażenie – można tam dać na przykład odnośniki do forum, rejestracji, czy to, co znajduje się w stopce. Byleby nie było takiej pustki.

Ogólnie rzecz biorąc autorzy zadbali o to, by na portalu było mnóstwo treści. Widać zaangażowanie i trud włożony w pracę nad portalem – między innymi po tym, że artykuły pojawiają się tu niemal każdego dnia. Plusem jest, że wszystko jest ładnie ilustrowane.

Po wejściu w jakikolwiek artykuł rzuca się w oczy kilka przeszkadzających elementów. Przede wszystkim wielkość czcionki – jest na stanowczo za mała, a przy tym dobraniu kolorystycznym tła o wiele za  bardzo niewidoczna. Warto dodać kilka pixeli, żeby po prostu zrobić to nieco bardziej czytelnym. Podczas wyszukiwania widać tekst „JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL”. Dział z przepisami nieco świeci pustką, a niektóre elementy nie zostały przetłumaczone (Recipes czy Unregistered users are not allowed to post comments. Please register first.).

Ogólnie rzecz biorąc wspomnę jednak, iż szata graficzna serwisu zdecydowanie przyciąga do niego i jest bardzo przyjemna – poza kilkoma błędami myślę, że użytkownikom bardzo przyjemnie leci czas podczas przebywania na tym portalu.

Z punktu widzenia webmastera

Jeżeli chodzi o kod to muszę przyznać, że jest dość czytelny – porządek nie oznacza jednak poprawności. Rzuca się w oczy „zła” deklaracja (Transitional), jak również bardzo duża ilość różnego rodzaju skryptów. Prosiłbym o zastanowienie się, czy niektórych aby nie można się pozbyć, w najgorszym przypadku przenieść do stopki (nie przeglądałem wszystkich, ale z niektórymi na pewno takie coś by wypaliło). Logo jest nagłówkiem, jest też klikalne, także jak najbardziej na plus.

Wszelkie listy, jak na przykład ta najpopularniejszych kategorii powinny być rzeczywiście listami, a nie tabelkami. Tabele służą do zdecydowanie czegoś innego, a tutaj mamy ich stanowczo za dużo. Stronie brakuje optymalizacji – mnóstwo elementów jest tutaj zbędnych, a te tabelki cały czas chodzą mi po głowie jako najbardziej irytujące część tej strony. Raczej dobrze stosowane są nagłówki, ale – tak jak mówię – temu wszystkiemu brakuje zoptymalizowania.

Suma sumarów

Portal Zdrowomi.pl, pomimo tych wszystkich wad, braku optymalizacji i nieco złej typografii, bardzo mi się spodobał. Być może to kwestia tego, że lubię często aktualizowane strony, jak również zadbane serwisy, ale czy to ma znaczenie? Po prostu mi się spodobał. I tyle.

Portal można znaleźć pod adresem: zdrowomi.pl.

Dodaj komentarz