Ocenimy.com - ocena stron i blogów

Regulamin

Przeczytaj regulamin

Zapoznaj się z zasadami przyjmowania zupełnie nowych stron do oceny i poznaj kryteria oceniania.
Zgłoś stronę

Zgłoś stronę

Zapisz się do darmowej oceny, podając adres swojej strony oraz informacje na jej temat.
Zgłoś stronę

Czekaj na ocenę

Poczekaj, aż twój serwis zostanie oceniony - dostaniesz maila od razu, gdy tak się stanie!

Zakopedia.pl – imponująca i zachwycająca

Zakopane
Data dodania Oceniono Tagi Tagi: , , , Kategoria Kategoria: Turystyka i rekreacja

Istnieje bardzo wiele portali turystycznych. Jedne przyciągają do siebie tym, kolejne natomiast czymś zupełnie innym. W czasie mojej wędrówki po Internecie spotkałem się z bardzo wieloma tego typu serwisami. Z całą stanowczością i bez żadnych wyrzutów sumienia już na początku wspomnę, że Zakopedia.pl to zdecydowanie najlepszy z nich.

Co imponuje i zachwyca?

Tuż po wejściu na stronę rzuca się w oczy piękna mapa, prezentująca najważniejsze obiekty turystyczne. Może najważniejsze to złe słowo – na pewno te godne odwiedzenia. Mapa ta prezentuje się bardzo imponująco i jest znakomitą formą przedstawienia oferty. Niestety, przy pomniejszeniu okna staje się bardzo niewyraźna – troszkę obawiam się, że jest tak też na tabletach czy po prostu mniejszych wyświetlaczach, ale mniejsza z tym – w końcu jest wersja mobilna, jednak pozbawiona już tej magii związanej z mapką. Idąc  dalej należy powiedzieć o łatwej nawigacji – na stronie głównej widoczne jest wszystko, czego potrzebuje użytkownik przy pierwszej wizycie, a więc przegląd nowych obiektów, jak i wyszukiwarka, pozwalająca znaleźć interesujące go miejsce. Na pierwszy rzut oka liczyłem na to, że top z tym cieniem będzie podążał za mną wraz z przewijaniem strony (co obecnie jest popularne i często stosowane przez serwisy), ale jednak tak się nie stało.

Strona główna jest bardzo czytelna, a i karty opisujące poszczególne miejsca robią wrażenie. Wszystko jest przemyślane i na miejscu. Każdy element jest tutaj opatrzony bardzo ładnym zdjęciem w dobrej jakości, co również zaliczam jako wielki plus. Bardzo ciężko czyta się opisy miejsc, być może ze względu na zastosowanie niestandardowej czcionki. Takie powinny być stosowane w elementach nielicznie występujących na stronie, ale na pewno nie w głównym tekście. W każdym razie mi się tego przyjemnie nie czytało. Poza tą czcionką jednak witrynę przegląda się bardzo przyjemnie i aż chce się ją dodać do zakładek, by odwiedzić ją ponownie. Chociażby dla samych wrażeń estetycznych.

Kod serwisu

W pierwszej kolejności przy wizycie w źródle serwisu zwróciłem uwagę na deklarację kodowania, która wskazuje na Transitional. Tego się już nie stosuje, zatem to do wymiany – najlepiej na najnowszy HTML5. Na tagu html powinna znaleźć się deklaracja języka witryny. Jeżeli chodzi o meta tagi to bardzo spodobało mi się, iż autor ich nie nadużywał. Dwa najważniejsze starszą w zupełności! W nagłówku wywołuje się stanowczo zbyt dużo plików css oraz skryptów – warto to zoptymalizować, albo przenosząc część tych drugich na koniec, albo też kompresując je. Niepotrzebne jest podwójne wywołanie favicony – ta druga metoda jest lepsza, a pierwsza to wymysł bardzo starych wersji Internet Explorera, dlatego nie powinno się do niego stosować.

Jeżeli chodzi o kod strony to nie przedstawia się on za różowo, głównie dlatego, że całość jest w dużej mierze oparta na tabelkach. Jest to największa wada, wręcz niedopuszczalna. Dodatkowo nie brakuje tutaj elementów pustych, co również jest wyrazem braku optymalizacji. Cieszy, że logo jest klikalne i że jest nagłówkiem, aczkolwiek link powinien być wewnątrz nagłówka, a nie odwrotnie. Szkoda również, że nie ma tutaj żadnych innych nagłówków, niż właśnie to logo. Pamiętajmy również, że puste zmienne (jak cols=””) są równoznaczne z ich brakiem, zatem nie ma sensu ich stosować.

Ogólne wrażenia

Od strony użytkownika witryna wygląda – najprościej rzecz ujmując – bardzo zachęcająco. Ładne, duże zdjęcia i ciekawy pomysł to rzeczy, które potrafią zaimponować. Niestety, ciężko przegląda się zawartość ze względu na dość niewyraźną czcionkę, a i kod mógłby być bardziej zoptymalizowany. Całość jednak zdecydowanie zasługuje na wysoką notę. W końcu to jeden z najciekawszych portali turystycznych, z jakimi się spotkałem!

Nocleg znajdziecie tutaj: www.zakopedia.pl

Moja ocena:

Dodaj komentarz