Ocenimy.com - ocena stron i blogów

Regulamin

Przeczytaj regulamin

Zapoznaj się z zasadami przyjmowania zupełnie nowych stron do oceny i poznaj kryteria oceniania.
Zgłoś stronę

Zgłoś stronę

Zapisz się do darmowej oceny, podając adres swojej strony oraz informacje na jej temat.
Zgłoś stronę

Czekaj na ocenę

Poczekaj, aż twój serwis zostanie oceniony - dostaniesz maila od razu, gdy tak się stanie!

Yurt.pl – ładny, ale czy spełnia swą funkcję?

Data dodania Oceniono Tagi Tagi: , , Kategoria Kategoria: Katalogi stron

Choć obecnie zakładanie katalogów stron internetowych nie jest aż tak „masowe”, jak to było kilka miesięcy czy lat temu, ciągle zdarzają się osoby, które decydują się na stworzenie własnego katalogu. Cieszyć może fakt, iż katalogi te zazwyczaj stoją na bardzo wysokim graficznie poziomie – tak również jest w przypadku Yurt.pl. Czy w tym miejscu jednak tak naprawdę powinna liczyć się grafika, a może co innego?

Wrażenia estetyczne

Żeby nie było, że tylko krytykuję, zacznę może od dobrych stron tego katalogu – wszystkie dotyczą naturalnie oprawy graficznej. Ta została wykonana z należytą starannością, co widać już na pierwszy rzut oka. Szczególnie spodobały mi się ikonki kategorii, które dodatkowo zostały objęte sliderem i ładnie się przewijają. Linki w menu są niestety nieco zbyt jasne, podobnie zresztą jak sama treść, co czyni całość nieczytelną. W katalogu znajdują się wszystkie działy, które tam powinny się znajdować Ogólnie rzecz biorąc wrażenia, jakie płyną z pierwszej wizyty tutaj są bardzo pozytywne – katalog wyróżnia się fajnymi „wodotryskami” i wygląda na zadbany. Co prawda kolorystyka nie jest zbyt oryginalna (przyszło mi oceniać już katalogi wykonane w podobnej stylizacji), ale jest jednocześnie bardzo przyjemna.

Wartość katalogu

Katalog dość dobrze zaprezentował nam się już graficznie, jednak jeżeli chodzi o jego wartość dla pozycjonera (która powinna być na pierwszym miejscu) to nie przedstawia się aż tak świetnie (choć najgorzej naturalnie nie jest). Moc całej domeny osłabia całe mnóstwo linków wychodzących znajdujących się na stronie głównej – całe szczęście, iż nie występują one już w aż takiej ilości również na innych podstronach, dzięki czemu linki stron dodawanych zachowują jakąś wartość. Strona korzysta z nagłówków w odpowiedni sposób, jednak sam kod przydałoby się nieco zoptymalizować – pozbyć się pustych i niepotrzebnych elementów, w tym wielokrotnego wywoływania skryptów js (mowa o bibliotece jQuery). Widoczny jest również wielki classitis, a wszystkie puste elementy =”” powinny albo zostać uzupełnione, albo też usunięte – ich obecność w takiej formie niczemu nie służy.

Krótka lista niedociągnięć

  • puste elementy =””, w tym ważne alty,
  • classitis, czyli niepotrzebne powtarzanie klas w przypadku, gdy można nadać atrybuty elementowi nadrzędnemu,
  • podwójne wywołanie jQuery,
  • Transitional,
  • Zbyt wiele skryptów w nagłówku,
  • Brak label w formularzu,
  • Separatory typu | można dodać w css,
  • Po co dwa skrypty zbierania statystyk? To dodatkowo obciąża stronę.

Podsumowanie

Katalog Yurt.pl jest całkiem niezły, jeżeli nie liczyć tego, że na wielu podstronach posiada istną farmę linków, z których większość została wstawiona charytatywnie, a w kodzie panuje dość spory chaos. W sumie jednak uważam go za udany graficznie katalog godny uwagi. Miejmy tylko nadzieję, że nie podzieli losu innych dobrze się zapowiadających, a równie szybko znikających z sieci katalogów.

Katalog dostępny jest tu: yurt.pl.

Moja ocena:

Dodaj komentarz