Ocenimy.com - ocena stron i blogów

Regulamin

Przeczytaj regulamin

Zapoznaj się z zasadami przyjmowania zupełnie nowych stron do oceny i poznaj kryteria oceniania.
Zgłoś stronę

Zgłoś stronę

Zapisz się do darmowej oceny, podając adres swojej strony oraz informacje na jej temat.
Zgłoś stronę

Czekaj na ocenę

Poczekaj, aż twój serwis zostanie oceniony - dostaniesz maila od razu, gdy tak się stanie!

Uzdatniamywode.pl – czytelnie, ale niezbyt przyjaźnie

EcoNet
Data dodania Oceniono Tagi Tagi: , , Kategoria Kategoria: Firmowe

 Może jestem jakiś niewyedukowany, ale szczerze mówiąc po raz pierwszy w życiu usłyszałem o takich usługach, jak uzdatnianie wody, które oferuje firma EcoNet. Jak prezentuje się witryna internetowa prezentująca ofertę owej firmy?

Pierwsze wrażenie

Tuż po otwarciu strony mogłem już powiedzieć, iż mam do czynienia z serwisem bardzo czytelnym, aczkolwiek nie do końca dopracowanym i – powiedzmy sobie szczerze – nie do końca profesjonalnie wykonanym. Rzucają tu się w oczy zaznaczone wszędzie słowa kluczowe, będące odnośnikami, czy to do porad, czy też aktualności. Odnośniki troszkę przeszkadzają, mimo swojego przyjaznego koloru odciągają nieco uwagę i nie pozwalają czytać tekstu tak płynnie, jak by się chciało. Dość dziwnie wyglądają duże tytuły i elementy widniejące w topie (Klienci Indywidualni, Budynki Wielorodzinne, Przemysł). Być może przez brak ich rozgraniczenia z górną nawigacją.

Skoro o owej nawigacji mowa – moim zdaniem nie została wykonana w porządny sposób. Przede wszystkim biały tekst z takim tłem jest nieczytelny. Gradient bardzo razi w oczy – powinien zostać zmieniony na nieco delikatniejszy. Menu jest bardzo rozbudowane – nie lepiej dodać go w postaci statycznej, niewysuwanej gdzieś obok tekstu, po prawej stronie?

Z ciekawości zajrzałem na stronę kontakt. To, co tam ujrzałem przeszło moje najśmielsze oczekiwania. Niezliczone ilości linków do różnych katalogów stron – no proszę, dodawajmy do darmowych katalogów niewymagających linka zwrotnego. A gdy dodajemy do takich, które wymagają, nie wstawiajmy ich do działu z kontaktem – jednego z najważniejszych na łamach witryny.

Tekst w stopce chyba nie był przeznaczony do występowania poza głównym boxem z treścią. Nie za bardzo spodobało mi się tło strony, ale za to bardzo dobre wrażenie wywarła na mnie ilość tekstów oferowanych przez stronę. Jak na firmówkę jest całkiem ok! Chyba całość miała być po prostu czytelna – poza małymi detalami udało się to chyba osiągnąć.

 Głębsze spojrzenie

Spodziewałem się szczerze mówiąc, iż kod będzie fatalny. No cóż, taki ze mnie pesymista. Na początku nie było jednak źle. Dobra deklaracja (Strict) na plus, a również deklaracja języka strony znalazła się w tagu html. Po co jednak została powielona przez metę? Tego nie wiem. Strona wykonuje mnóstwo skryptów w nagłówku. Naprawdę, widziałem bardziej skomplikowane strony, które tych skryptów miały mniej. Dodatkowo tutaj podwójnie wczytano bibliotekę jQuery (raz z jednego, raz z innego serwera). Ot tak, żeby się trochę wolniej ładowało.

Na stronie nie brakuje pustych elementów (divów w szczególności) – celem optymalizacji powinno się je usunąć. Każdy obrazek powinien mieć swój alt. Wstawiając pusty alt być może pozbywa się błędu w validatorze, ale tag ten powinien rzeczywiście odzwierciedlać alternatywny dla obrazka tekst. Na stronie występują dwa nagłówki h1 – jeden z nich jest kompletnie pusty.

Ogólne wrażenia

Strona nie jest tak zła, jak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać (i jak mi się, szczerze powiedziawszy, wydawało od pierwszego wejścia). Kilka rozwiązań zmierzających ku większej optymalizacji i lepszej nawigacji powinno znacząco poprawić stronę. Ogólnie jednak najgorzej nie jest.

Adres strony: uzdatniamywode.pl.

Komentarze

Jedna myśl nt. „Uzdatniamywode.pl – czytelnie, ale niezbyt przyjaźnie

Dodaj komentarz