Ocenimy.com - ocena stron i blogów

Regulamin

Przeczytaj regulamin

Zapoznaj się z zasadami przyjmowania zupełnie nowych stron do oceny i poznaj kryteria oceniania.
Zgłoś stronę

Zgłoś stronę

Zapisz się do darmowej oceny, podając adres swojej strony oraz informacje na jej temat.
Zgłoś stronę

Czekaj na ocenę

Poczekaj, aż twój serwis zostanie oceniony - dostaniesz maila od razu, gdy tak się stanie!

SerwisMotocyklowy.pl – ładny lakier, a co pod maską?

Serwis Motocyklowy
Data dodania Oceniono Tagi Tagi: , , , Kategoria Kategoria: Sklepy

Podczas mojej „kariery” na łamach tego bloga spotkałem się już z wieloma sklepami. Można powiedzieć, że to właśnie sklepy są tutaj dodawane najczęściej. Wchodząc na SerwisMotocyklowy nie spodziewałem się jednak sklepu – myślałem raczej o portalu motoryzacyjnym. Tym bardziej zaskoczyłem się, wchodząc tutaj. To zaskoczenie jednak okazało się pozytywne, głównie za sprawą wyglądu.

Wygląd sklepu

SerwisMotocyklowy.pl od razu po wejściu wywarł na mnie bardzo pozytywne wrażenie. Przede wszystkim logotyp – profesjonalnie wykonany, jeden z najlepszych, jakie do tej pory widziałem. na pierwsze wrażenie miało również wpływ bardzo dobre dobranie kolorystyki – produkty w sklepie są bardzo czytelne, głównie ze względu na białe tło i dobrą typografię. Również menu po lewej stronie jest odpowiednio czytelne. Trochę nieciekawie zostały wykonane przyciski slidera, ale za to sam top oraz piękny logotyp nadrabiają to. Ogólnie rzecz biorąc: pod względem wyglądu, a więc tego, na co użytkownik w pierwszej kolejności zwraca uwagę, pierwsza klasa.

Pod maską

Przeanalizujmy teraz kod strony, który jest równie ważny, co wygląd (no, może dla przeciętnego użytkownika strony nie bardzo, ale na pewno dla jego twórcy). Przede wszystkim wadą jest ten Transitional, który już dawno powinien być zastąpiony czymś nowocześniejszym. Dobrze, że deklaracja językowa znajduje się w tagu html, ale dlaczego jest ona powtórzona? Dlaczego również przydzielać robotom „zadania” domyślne dla nich (index, follow), w dodatku aż dwa razy? Obie deklaracje są niepotrzebne wobec obecności pliku robots.txt. W ograniczenie odwiedzania robota się nie mieszam – autor na pewno miał coś na celu. Nieco dużo tych wszystkich skryptów wywołuje się w nagłówku – warto więc trochę to zoptymalizować.

Widoczne jest sporo pustych elementów. Są one niepotrzebne. Dodatkowo to ładnie poziome menu główne powinno być listą, a nie zbiorem kontenerów. Podobnie sprawa się ma z menu – nagłówki po to powstały, aby odróżniać nimi właśnie nagłówki menu (między innymi), więc tam powinny zostać zastosowane. Dodatkowo wszystkie elementy menu powinny być listą. Nie ma potrzeby tworzenia sztucznego index.html – można przecież logotyp przekierować do domyślnej lokacji (/). Poza tym warto umieścić go w ramach nagłówka najwwyższego stopnia. Pola submit formularzy nie powinny być puste, to jest powinny posiadać jakieś value. Przechodząc zgrabnie do stopki, numer telefonu powinien być przedstawiony w formie tekstowej. Ktoś może chcieć go skopiować – forma obrazkowa na to nie pozwala, zwłaszcza, że jest tłem.

Podsumowanie

SerwisMotocyklowy.pl to sklep stworzony w dość przyjazny dla użytkownika sposób, porządny, jeżeli chodzi o warstwę graficzną. Kuleje nieco pod spodem, a więc w warstwie kodowej – kod wydaje się krótki, jednak wielka jego część jest umieszczona w pojedynczych liniach. Przez to dla mnie był nieczytelny. To wszystko jest jednak do poprawy. Ze strony użytkownika jest w porządku!

W części motocyklowe można się zaopatrzyć tutaj: serwismotocyklowy.pl.

Dodaj komentarz