Ocenimy.com - ocena stron i blogów

Regulamin

Przeczytaj regulamin

Zapoznaj się z zasadami przyjmowania zupełnie nowych stron do oceny i poznaj kryteria oceniania.
Zgłoś stronę

Zgłoś stronę

Zapisz się do darmowej oceny, podając adres swojej strony oraz informacje na jej temat.
Zgłoś stronę

Czekaj na ocenę

Poczekaj, aż twój serwis zostanie oceniony - dostaniesz maila od razu, gdy tak się stanie!

Matbud.pl – duży chaotyczny sklep

Data dodania Oceniono Tagi Tagi: , , , Kategoria Kategoria: Sklepy

Matbud

Mimo, iż budownictwo to raczej broszka mojego taty, podczas właśnie jego surfowania po internecie zdarzyło mi się widzieć wiele sklepów o tematyce budownictwa. Czy Matbud byłby sklepem, z którego ja – amator – skorzystałbym? I wreszcie czy byłby sklepem, z którego mój tata – profesjonalista – by skorzystał?

Zalety

 

Wszystko wskazuje na to, że tak . Sklep oferuje potężną ilość różnego rodzaju produktów, przedstawionych w sposób dobry, tj. taki, w którym wszystko widać jak na dłoni. Cena jest wyraźna, opis i parametry każdego produktu wystarczające. Również nawigacja po stronie jest dobra, kategorie są na samej górze, tak, jak powinno być. Na łamach sklepu dobrze wykorzystano nagłówki, co z pewnością pozytywnie wpłynie (/wpływa) na postrzeganie strony przez wyszukiwarki. Ważne jest też, iż od razu po wejściu, bez potrzeby przewijania, widoczny jest adres i numer telefonu firmy.

 

Wady

 

Na stronie, zwłaszcza głównej, panuje dużo chaosu, nad którym nie sposób zapanować. W topie wkurzające filmiki we flashu, zmieniające co chwila swoją pozycję, nie wiedzieć czemu. Z lewej wstążka informująca o 20-leciu firmy. Z prawej jakaś reklama i pasek facebooka, jeszcze w tym wszystkim odnalazł się slider. Prawdziwą zmorą jest jednak stopka strony. Takiego nagromadzenia linków i tekstu nie widziałem. Wszystko oczywiście drobnym maczkiem, żeby to upchnąć. Nie wiem, czy niektórzy myślą, że na stopkę nikt nie zwraca uwagi? Powinna być schludniejsza. Dziwi mnie ponadto wprowadzenie na stronie możliwych do zmiany języków – po zmianie przetłumaczone zostają tylko niektóre elementy menu. Ktoś z zagranicy nigdy w życiu i tak nie połapałby się w stronie.

 

Menu kategorii jest listą, a na tej stronie – zlepieniem mnóstwa kontenerów. Z tego względu sama ta lista zajmuje przeszło sto linijek kodu – a mogłoby ich być, na oko, 15. Nie rozumiem zastosowania deklaracji XHTML 1.0 Transitional, radząc jej zmianę, na nowy HTML5, który wprowadza mnóstwo nowych funkcji i jest bardziej tolerancyjny. Po prostu lepszy. Radzę zamienić:

<link rel="shortcut icon" type="image/x-icon" href="/favicon.ico" />

na

<link rel="icon" type="image/x-icon" href="/favicon.ico" />

Gdyż tak powinno wyglądać prawidłowe odniesienie do favicony strony. Niepotrzebny jest poniższy kod:

	 <!--[if IE 6]>
     
   <![endif]-->

Nie rozumiem też zastosowania mnóstwa niepotrzebnych spacji w kodzie:

                        <span >
            <a href="/category/materialy-budowlane">                              MATERIAŁY BUDOWLANE
                          </a>          </span>

 

Podsumowanie

 

Sklep bogaty jest, jeżeli chodzi o ofertę. W kodzie, jak i również na stronie, panuje niewyobrażalny chaos. Strona nie jest wcale zoptymalizowana, co na dzisiejsze czasy jest bardzo poważnym występkiem, a przynajmniej działaniem przeciwko sobie. Myślę, że strona jest dość czytelna i znajduje swoich odbiorców, ale odpowiednia optymalizacja z pewnością mogłaby jej pomóc.

Adres sklepu: materiały budowlane.

Komentarze

3 myśli nt. „Matbud.pl – duży chaotyczny sklep

 1. Jako, że na co dzień mam kontakt ze sklepami to muszę przyznać, że jest to niewykorzystana szansa. Projekt jest schludny, jednak nagromadzenie treści i brak nowoczesnych rozwiązań powodują, że korzystanie z takiego sklepu może być udręką. Szczególnie że to sklep „użytkowy” czyli przeznaczony do szybkiego i częstego zamawiania towarów. Moim zdaniem konieczna inwestycja w przebudowę prezentacji treści i usprawnienie wielu mechanizmów związanych z procesem zakupowym.

Dodaj komentarz