Ocenimy.com - ocena stron i blogów

Regulamin

Przeczytaj regulamin

Zapoznaj się z zasadami przyjmowania zupełnie nowych stron do oceny i poznaj kryteria oceniania.
Zgłoś stronę

Zgłoś stronę

Zapisz się do darmowej oceny, podając adres swojej strony oraz informacje na jej temat.
Zgłoś stronę

Czekaj na ocenę

Poczekaj, aż twój serwis zostanie oceniony - dostaniesz maila od razu, gdy tak się stanie!

Jaslonet.pl – nieład, artystyczny?

Jasłonet
Data dodania Oceniono Tagi Tagi: , , , Kategoria Kategoria: Turystyka i rekreacja

To już drugi portal internetowy związany z miastem Jasło. Być może mieszkańcy tego miasta po prostu mnie lubią, a może to zbieg okoliczności. Jaslonet.pl to jednak zupełnie inna witryna od tej, którą wcześniej miałem przyjemność oceniać. Jest to portal internetowy zbierający ważne informacje dotyczące wspomnianego miasta. Jak te informacje zostały przedstawione? Zapraszam do zapoznania się z moim krótkim wywodem!

Wrażenia estetyczne

Od razu po pierwszym otwarciu wspomnianej w tytule strony internetowej na myśl narzuciło się jedno słowo: „chaos”. To prawda, portal jest bardzo nieczytelny (a przynajmniej jego strona główna) – wielkie reklamy, całe mnóstwo linków, a to wszystko ściśnięte i upchane na bardzo niewielkiej przestrzeni. To wszystko zdecydowanie nie robi dobrego wrażenia. Brakuje nieco oddechu pomiędzy poszczególnymi elementami, wszędzie jest za dużo linków, a za mało właściwego tekstu. Reklam również jest zdecydowanie za dużo. Czytelność zwiększa się po przejściu do artykułu – w tym natomiast czcionka jest za mała (dobrze, że jest opcja jej powiększenia), no i te reklamy również dają się we znaki. Dobrze prezentują się za to galerie zdjęć, ale to nie zmienia sytuacji wszechobecnego chaosu i ścisku. Niestety.

Kodowanie witryny

Kod opisywanego portalu, jak można było się domyślić, jest bardzo rozbudowany oraz naturalnie pełen odnośników. Strona zdeklarowana została jako XHTML 1.0 Transitional, co jest dość chybionym rozwiązaniem. Meta robots jest niepotrzebne – od limitowania zakresu działalności robotów jest plik robots.txt, a zastosowane tutaj meta nawet nie ogranicza robotów, zatem jest kompletnie zbędne. Logo powinno być wzięte w nagłówek pierwszego stopnia, zamiast w div, a sama struktura nagłówków nie powinna być tak płaska, a za to o wiele bardziej rozbudowana. Widać tak zwany classitis, czyli nadużycie atrybutu class – zdecydowanie dałoby się zmniejszyć jego użycie przy umiejętnym wykorzystaniu arkusza css. Wiemy, że każdy obrazek powinien posiadać swój alt. Wstawianie tego  atrybutu bez zawartości jednak mija się z celem – pusty element to taki, w którym nic nie ma. A więc jest równoznaczny z jego brakiem. Dobrze, że część skryptów została przeniesiona do stopki – to zawsze troszkę odciąża i tak mozolnie ładującą się stronę. Puste elementy powinny zostać wywalone, co znacząco przyspieszyłoby działanie strony, nieco ją optymalizując. Gdzieniegdzie pomieszane zostało zamykanie poszczególnych elementów. Na przykład:

<h3><a href="/fotogaleria/tradycyjna-zywa-szopka-u-franciszkanow,637.html">Tradycyjna żywa szopka u Franciszkanów</h3></a>

Zalecane jest trzymanie się kolejności otwierania i zamykania elementów.

<div id="kalejdoskop2010" style="display:none;">

Google raczej nie toleruje ukrytych elementów, zwłaszcza, jeżeli zawierają odnośniki. W stopce natomiast tytuły powinny być nagłówkami (chodzi o „W mieście”, „Miasto” i tak dalej).

Podsumowanie

Strona internetowa widoczna w tytule nie za bardzo mi się spodobała. Osobiście nie podoba mi się, gdy dużo treści, linków i obrazków znajduje się na tak małej powierzchni i w dodatku jest przeplatane różnymi reklamami. Denerwowało mnie przenoszenie do innych serwisów przy korzystaniu z głównej nawigacji, a całość sprawiała wrażenie „nieograrniętej”. Powtórzę jeszcze raz: mi się nie spodobało.

Dla fanów miasta Jasło i nie tylko: www.jaslonet.pl

Moja ocena:

Dodaj komentarz