Ocenimy.com - ocena stron i blogów

Regulamin

Przeczytaj regulamin

Zapoznaj się z zasadami przyjmowania zupełnie nowych stron do oceny i poznaj kryteria oceniania.
Zgłoś stronę

Zgłoś stronę

Zapisz się do darmowej oceny, podając adres swojej strony oraz informacje na jej temat.
Zgłoś stronę

Czekaj na ocenę

Poczekaj, aż twój serwis zostanie oceniony - dostaniesz maila od razu, gdy tak się stanie!

Ibopl.pl – ciekawy graficznie, kulejący wewnątrz

Data dodania Oceniono Tagi Tagi: , , , Kategoria Kategoria: Sklepy

Jak każdy sobie wyobraża sklep o ogrodnictwie, leśnictwie czy myślistwie? Przede wszystkim powinien być – choć po części – utrzymany w zielonej kolorystyce, przyjazny dla środowiska – w tym przypadku dla użytkownika – oraz działający szybko i sprawnie, jak każdy inny sklep internetowy. I te czynniki nie wystarczyłyby jednak, by sklep był po prostu dobry. Potrzebne jest jeszcze „to coś” – i to ma zdecydowanie Ibopl.pl.

Graficznie

Tym, na co zwracają użytkownicy uwagę tuż po wejściu jest oprawa graficzna. Tutaj moje uczucia były mieszane – z jednej strony świetne tło budowało atmosferę, a z drugiej natomiast uwagę przykuwała brzydka typografia (tekst „Serdecznie witamy […]” woła o pomstę do nieba). Bardzo spodobała mi się pozioma nawigacja – znakomicie dobrane ikonki, jak również świetnie połączenie kolorów to zdecydowanie rzecz, którą udało się osiągnąć autorowi tego serwisu. Po menu po lewej oczekiwałem ajaxowego wysuwania się, ale troszkę się zawiodłem. Najbardziej zaimponowała mi stopka strony – wspaniałe przejście wraz z korzeniem drzewa i doskonałe dobranie kolorystyczne. To lubię! I tutaj można by się nieco przyczepić do typografii, ale powiedzmy sobie szczerze – nic nie może być idealne.

To właśnie typografia i niedbałość o detale to główne bolączki tego serwisu. Nie chodzi tylko o stronę główną – karta produktu jest dość chaotyczna – tekst stanowczo za mały, a formularz wydaje się nie do końca sformatowany (na tle innych elementów, jak nawigacja czy stopka wygląda po prostu blado). Szczególnie irytuje mały, niewyraźny opis każdego z produktów, jak również brak jakoś wyszczególnionej nazwy danej rzeczy. Co prawda jest ona inna kolorystycznie, ale czy to nie za mało? Uwagę przykuł czeski (? chyba) lightbox powiększający zdjęcia.

Technicznie

Przede wszystkim na początku muszę powiedzieć, że w kodzie panuje wielki bałagan – mnóstwo jest elementów zbędnych, które nie służą optymalizacji. Nie brakuje również drobnych błędów i niedociągnięć. Nie chcąc się nad nimi zbytnio rozwodzić podam kilka przykładów. Wspomnę również, że powinno się w absolutnie każdym obrazku zawrzeć tekst alternatywny, a puste elementy powinny zostać zredukowane do minimum. Brakuje też pierwszorzędnego nagłówka, którym powinno być logo.

<a class="logo" href="/"></a>

Puste odnośniki to największy błąd webmastera. Jak niby ma to przeczytać wyszukiwarka?

  <meta name="Robots" content="index,follow" />
  <meta name="robots" content="all, follow" />
  <meta name="Copyright" content="pixla.eu" />
  <meta name="Author" content="pixla.eu"/>
  <meta name="Publisher" content="andrej@pixla.eu"/>
  <meta name="Designer" content="andrej@pixla.eu"/>

Wszystkie te znaczniki są zbędne. Z maila podanego w taki sposób skorzystają roboty spamujące, dane odnośnie robotów nie zmieniają nic w ich zachowaniu.

<link rel="shortcut icon" type="image/x-icon" href="/favicon.png"/>

Może to działa, ale chcąc być poprawnymi usuńmy „shortcut”.

<a  href="/shop-fotopulapka-i-fotopulapki/4/241/" ">

Mnóstwo tego typu linków, chyba nie trzeba tłumaczyć. Dodatkowo nawigacja pozioma i menu są listami i takimi powinny być w kodzie.

Podsumowanie

Ibopl.pl to strona, która spodobała mi się graficznie, choć i pod tym względem nie brakuje w niej niedociągnięć. Prawdziwą jej bolączką jest typografia – podczas gdy tekst otoczony jest ładnym wykonaniem, sam w sobie jest nieczytelny i pozostawia wiele do życzenia. Sam sklep jednak wywarł na mnie pozytywne wrażenie, stąd ocena.

W narzędzia do ogrodu i na polowanie zaopatrzycie się tu: www.ibopl.pl

Moja ocena:

Dodaj komentarz