Ocenimy.com - ocena stron i blogów

Regulamin

Przeczytaj regulamin

Zapoznaj się z zasadami przyjmowania zupełnie nowych stron do oceny i poznaj kryteria oceniania.
Zgłoś stronę

Zgłoś stronę

Zapisz się do darmowej oceny, podając adres swojej strony oraz informacje na jej temat.
Zgłoś stronę

Czekaj na ocenę

Poczekaj, aż twój serwis zostanie oceniony - dostaniesz maila od razu, gdy tak się stanie!

Fizyka.dk – edukacyjnie, ale bez większej pasji

Data dodania Oceniono Tagi Tagi: , , , Kategoria Kategoria: Inne

Nigdy nie lubiłem fizyki w szkole – od zawsze była dla mnie czarną magią. A do tego te moje nauczycielki! 🙂 Tym bardziej z niechęcią podchodziłem do oceny strony poświęconej właśnie tej tematyce. Pomyślałem sobie: „a może ona przekona mnie do fizyki i sprawi, że ją polubię?”. Nic z tego.

Opakowanie

Przede wszystkim pierwszą rzeczą, na którą patrzę przy odwiedzaniu tego typu witryn jest to, jak często są aktualizowane. Tutaj niestety się rozczarowałem. Jeden news na kilka miesięcy to stanowczo za mało, aby mówić tutaj o „częstych aktualizacjach”.

Tuż po wejściu na stronę powitał mnie bardzo nieprofesjonalnie wykonany… hm, logotyp. Jest on odnośnikiem do strony głównej, to plus. W prawym górnym rogu widnieje napis „v0.398pre-alpha”. Czy to wersja skryptu, czy to równanie fizyczne – tego chyba tam nie powinno być. Fatalnie prezentuje się przycisk odpowiedzialny za wysyłanie wiadomości do autorów serwisu. Rozumiem, że jest moda na stosowanie facebookowych buttonów po bokach strony, ale tutaj one po prostu psują i tak już mizerny design.

Rownie słabo wygląda to, co widzimy tuż pod nagłówkiem strony. Znajduje się tam duża reklama, jak również niezbyt sformatowane boxy z korepetycjami, jak również zgrabnie się przewijający slider z polecanymi książkami (z dziwnymi borderami swoją drogą). Treść na stronie jest bardzo ściśnięta, co sprawia, iż trudno się ją czyta. Zwłaszcza, iż czcionka jest bardzo niewielka. Zdecydowanie mają na to wpływ te dwa sidebary po lewej i prawej stronie. Nie chcąc za bardzo męczyć powiem jeszcze, że na stronie mnóstwo jest reklam. Szczerze mówiąc nie spodziewałem się tego, ale cóż, takie są fakty.

Warstwa kodowa

Szczerze mówiąc trudno jest połapać się w całym tym kodzie – głównie dlatego, iż wiele rzeczy znajduje się w jednej linijce. Widoczne jest już na początku, iż podwojona została deklaracja języka – pierwszy raz została poprawnie wstawiona do tagu html, drugi raz natomiast w meta:

<meta name="language" content="polish" />

Strona się validuje, co jednak nie oznacza, iż jest zoptymalizowana, bo taka zdecydowanie nie jest. Wszystko, co formatuje obrazki powinno znaleźć się w css (a więc obramowania, deklaracje wysokości i szerokości).

<div class="h3c"><div class="h3r"><div class="h3l"><h3 class="module-title">Online:</h3></div></div></div>

Ten przykład doskonale i dobitnie pokazuje, jak słabo zoptymalizowana jest strona. Trzy taki div dla jednego elementu? Odpowiednie sformatowanie nagłówka zastąpiłoby to wszystko. Takich błędów na stronie jest mnóstwo. Trudno jednak powiedzieć więcej na ich temat, gdyż kod jest bardzo nieczytelny.

Podsumowanie

Strona nie zachęca swoim wyglądem do przeglądania, to należy powiedzieć wprost. Mimo, iż niewątpliwie znajduje się tutaj mnóstwo treści i może design nie jest taki zły, ilość reklam przytłacza, podobnie, jak wielki ścisk i chaos ogarniający tę witrynę. Autora czeka dużo pracy, by to wszystko zoptymalizować. Nie tylko pod kątem wyszukiwarek, ale przede wszystkim pod kątem użytkownika odwiedzającego serwis.

Adres serwisu: fizyka.dk.

Dodaj komentarz