Ocenimy.com - ocena stron i blogów

Regulamin

Przeczytaj regulamin

Zapoznaj się z zasadami przyjmowania zupełnie nowych stron do oceny i poznaj kryteria oceniania.
Zgłoś stronę

Zgłoś stronę

Zapisz się do darmowej oceny, podając adres swojej strony oraz informacje na jej temat.
Zgłoś stronę

Czekaj na ocenę

Poczekaj, aż twój serwis zostanie oceniony - dostaniesz maila od razu, gdy tak się stanie!

Controlsys.pl – bardzo staromodnie

Controlsys
Data dodania Oceniono Tagi Tagi: , , Kategoria Kategoria: Firmowe

Niemal codziennie przychodzi mi przeglądać całe setki stron internetowych różnego rodzaju – mogę zatem śmiało powiedzieć, iż obecnie stawia się na nowoczesność, ale również i prosty, czytelny wygląd witryn internetowych. Controlsys.pl to jedna ze stron, które nieco mnie rozczarowały, choć sprawiły, że przeniosłem się jakieś dziesięć lat wstecz.

To właśnie wtedy bowiem modne były witryny zbudowane tak, jak ta w tej chwili przeze mnie opisywana – złożone z jakichś darmowych, nie najlepiej dobranych ikon, sprawiających wrażenie takich zbudowanych na darmowych, ogólnodostępnych w sieci materiałach. Niestety, na taką właśnie wygląda ta strona – pomimo, że jej nagłówek (z logo i tekstem) jest jeszcze znośny, okropne menu rozwijane (z tymi plusami rodem z początku tego wieku) aż razi w oczy. Sama czcionka jest dość nieczytelna, wyłącznie ze względu na to, że jest bardzo mała. Całości dopełnia błąd z tekstem przy nawigacji (wyświetla JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL).

Jednego jednak całości zarzucić nie można – braku intuicyjności. Choć brakuje w niej tak podstawowych elementów, jak stopka (zastępuje ją tutaj blok z Google translatorem i przycisk statystyk), łatwo się połapać w tym układzie. Zdecydowanie strona spełnia swoją funkcję informacyjną i choć nie robi tego w sposób efektowny, na pewno zainteresowani tematem znajdą tu to, czego szukają. Z mniejszym lub większym wysiłkiem oczu.

Zaglądając do kodu muszę powiedzieć, że autorom udzieliła się jakaś obsesja na punkcie danych statystycznych. Stronę śledzą aż trzy serwisy (analytics, stat24 i trzeci, mniej popularny) – pytanie tylko po co? Cały kod, jak w większości stron opartych na Joomli, jest bardzo ciężki i niezoptymalizowany – mnóstwo skryptów wykonuje się w nagłówku, a strona przepełniona jest classitisami, divitisami i innymi tego typu rzeczami. Warto wspomnieć jeszcze na koniec, że tytuł każdego produktu w kategorii powinien być odnośnikiem – nie wystarczy umieszczenie przycisku więcej. Ludzie w dzisiejszych czasach są leniwi, a i ułatwienie im dostępu do produktów w ten sposób z całą pewnością pozytywnie wpłynie na stronę. Skoro jednak mowa już o produktach, są one przedstawione w formie wielu tabel. Jest to dla mnie kompletnie niezrozumiałe i nie widzę takiej potrzeby – dałoby się to w znacznym stopniu zoptymalizować, nie stosując owych tabel, a zastępując je bardziej praktycznym rozwiązaniem. Poza tym wszystkim mniejsza, ale równie ważna wada: nie powinno się stosować na stronie odnośników typu /index.php. Wystarczy sam slash, gdyż w ten sposób tworzy się tak zwany Duplicate Content, na który współcześnie wyszukiwarki nie patrzą dość przychylnie.

Ogólnie rzecz biorąc strona Controlsys.pl zapewne spełnia swoje główne założenia, oferując dość intuicyjny dostęp do swej oferty. W rzeczy samej jednak nie jest do końca dopracowana, brakuje w niej podstawowych funkcjonalności, a kod zdecydowanie nie został zoptymalizowany. Wiele rozwiązań, jak statystyki, zostało tutaj nietrafionych lub jest do wymiany, a kilka funkcji (jak rejestracja) jest niepotrzebne. W sumie rzecz biorąc jednak nie jest najgorzej – ważne, że można się w tym wszystkim jakoś połapać.

Stronę znajdziecie tutaj: controlsys.pl.

Moja ocena:

Dodaj komentarz