Ocenimy.com - ocena stron i blogów

Regulamin

Przeczytaj regulamin

Zapoznaj się z zasadami przyjmowania zupełnie nowych stron do oceny i poznaj kryteria oceniania.
Zgłoś stronę

Zgłoś stronę

Zapisz się do darmowej oceny, podając adres swojej strony oraz informacje na jej temat.
Zgłoś stronę

Czekaj na ocenę

Poczekaj, aż twój serwis zostanie oceniony - dostaniesz maila od razu, gdy tak się stanie!

Alib.ad3.eu – ładnie i czytelnie

Alib CyMeS
Data dodania Oceniono Tagi Tagi: , , , , Kategoria Kategoria: Tworzenie stron internetowych

Kiedyś bardzo interesowałem się systemami CMS. Testowałem niemal wszystkie, jakie wpadły mi w ręce. Teraz, mimo, że energia na testowanie bądź co bądź się wyczerpała, ciągle śledzę rozwój tej branży Internetu. Bardzo miło było mi zobaczyć nowy CMS Alib CyMeS, a tak właściwie jego witrynę internetową. I muszę przyznać, że witryna bardzo mi się spodobała.

Wygląd

Na początku zacznę od tego, że witryny zazwyczaj przeglądam na połowie ekranu – na drugiej połówce mam otwarty edytor, w którym piszę właśnie te odwiedziny. Tutaj od razu widać było, że logo, jak i cały top za bardzo idzie w prawo, jednocześnie zwiększając szerokość strony. Powinien być, jak i cała reszta, wyśrodkowany, ale nie przy pomocy marginesów. Kolorystyka strony jest bardzo ładna i przyjazna dla oka – nie razi, a teksty przedstawione na stronie są po prostu czytelne. Ładnie prezentuje się slider, jak i wyszczególnienie poszczególnych newsów na stronie głównej. Nieco nie spodobał mi się wygląd odsyłaczy – wyglądają troszkę tak, jak te domyślne, bez żadnego zdefiniowanego stylu CSS. Być może efekt ten zniwelowałoby usunięcie podkreślenia. Fajnie, że logo jest klikalne, o czym zapomina wielu webmasterów.Całość została bardzo przemyślana i ogólne wrażenie dotyczące strony jest pozytywne. Przynajmniej jeżeli chodzi o jej wygląd.

Kod

Czy ta schludność i minimalizm zostały również zastosowane w kodzie witryny? Z początku wszystko prezentuje się dobrze – deklaracja HTML5, lang na tagu html. Nie widać również nadmiaru meta tagów, co jest absolutnie plusem. Jedyne, co mnie przy nich zastanawia to meta Engine – pierwszy raz o takim słyszę. Idąc bliżej właściwego kodu odpowiedzialnego za treść zauważyć można wiele pustych elementów – puste to niepotrzebne. Zauważyłem również, że często tutaj otwierane są od razu dwa kontenery. Przykładowo:

<div class="Header"><div class="Content">

Jest to wyraz braku optymalizacji. Na pewno dałoby się to zastąpić jednym kontenerem. Idąc dalej zauważyć można coś, co zaskoczyło mnie najbardziej. Jakie zastosowanie ma tutaj ta tabela? Treść w niej przedstawiona absolutnie jest listą i taką powinna być w kodzie – na tabelach stron internetowych nie buduje się już od dawien dawna. Jeżeli już je stosować to ani border, ani też valign nie są już zgodne ze standardami. Do takich rzeczy stosuje się CSS. Zwrócić należy również uwagę na stosowanie nagłówków – ich struktura tutaj jest bardzo płaska. Każdy z nich jest nagłówkiem trzeciego stopnia – brak nagłówków nadrzędnych, do których to h3 by się odnosiło. h1 zaleca się opleść logo.

Podsumowanie

Alib.ad3.eu to strona wyglądająca bardzo schludnie. Jest czytelna, dzięki czemu w łatwy sposób się ją przegląda.Trochę niedociągnięć kodowych to nic, ale stosowanie tabeli do konstrukcji całości to jak dla mnie konkretny niewypał.

Zarządzanie treścią ułatwić sobie można tutaj: alib.ad3.eu

Moja ocena:

Komentarze

2 myśli nt. „Alib.ad3.eu – ładnie i czytelnie

 1. Dzięki za pozytywną opinię.
  Co do pustych elementów, to całkowicie się nie zgodzę. To, że nie ma tam treści, nie znaczy że są niepotrzebne. Polecam DOKŁADNIEJSZE wczytanie się w kod, zwłaszcza CSS i będzie wiadomo, że jest tam tło lub inna grafika (co dzisiaj jest bardziej zalecane niż IMG).
  Otwieranie dwóch kontenerów na raz to też żadne moje widzimisie. Skoro są, to znaczy, że są potrzebne. I nie jest to wyraz braku optymalizacji. Jeśli uda Ci się to zastąpić jednym, to proszę o info, od razu poprawię 🙂

  Odnoszę wrażenie, że kod czytasz „po łebkach” nie wnikając dokładniej w działanie i zastosowania poszczególnych elementów. Poza tym bardzo wybiórczo i raczej pod kątem „znalezienia dziury w całym” niż faktycznej obiektywnej oceny. Wtedy wiedziałbyś że tabela ma na celu dopasowanie treści do ikonek. I nie jest częścią kodu tylko treści. I pretensje proszę zgłaszać do autorów TinyMCE, że zezwalają na używanie tabel i związanych z nimi parametrów.

  H1 używa się TYLKO RAZ na stronie i jeśli oplotę nim logo, to nie będę mógł użyć na podstronach, gdzie H1 stosuję do tytułów. Wystarczy zerknąć na dowolną podstronę (nie tylko stronę główną), żeby się o tym przekonać 🙂

 2. Ok, po kolei: jeżeli element jest pusty to naprawdę jest niepotrzebny. Istnieje wiele atrybutów i sposobów na wstawienie tła. Podobnie jest z używaniem tzw. „wrapperów” oplatających całą stronę lub jej elementy, by te trzymały się kupy. Można je zniwelować. I jest to wyrazem braku optymalizacji, bo im mniej zbędnych elementów, tym bardziej zoptymalizowana jest strona internetowa.

  Weźmy na przykład pod uwagę stopkę – opleciona jest divami o klasach footer i content (jak wiele innych elementów zresztą). Po co wszystko oplatać w dwa divy? No ja tego nie rozumiem 🙂

  Jeżeli chodzi o H1 – zgadzam się, używa się go tylko raz i jemu podporządkowuje resztę nagłówków. A czemu podporządkować wszystko, co jest na stronie jeżeli nie jej nazwie (którą jest/powinien być alt logo)? Nagłówki na podstronach w tytułach mogą bez problemu mieć h2. I nic się im nie stanie.

  Tabela ma na celu dopasowanie treści do ikonek – to jest właśnie czytanie po łebkach, definicji użycia tabeli w html. Ona powinna znaleźć zastosowanie w przedstawianiu danych tabelarycznych, a nie w budowaniu strony. Listy buduje się w listach, a tabeli nie stosuje się do opierania na niej struktury większej części strony. Niezależnie od tego, czy ma to służyć dopasowaniu ikonek czy czemukolwiek innemu – tak się po prostu nie robi. To nie jest kwestia zezwolenia od autorów TinyMCE – edytor służy również do przedstawiania danych w tabelach, ale proszę, nie stosujmy go do budowania całej strony. Jeszcze raz powtarzam, lista to najlepszy wybór tutaj. I ikonki w niej można bardzo prosto dopasować do tytułów.

Dodaj komentarz